HDL3000PS48
DigiKey Part Number
1470-HDL3000PS48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDL3000PS48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 3000W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HDL3000PS48 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Part Status
Active
Features
Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
12.48" L x 6.69" W x 2.50" H (317.0mm x 169.9mm x 63.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
62.5 A