ECL15US05-S
DigiKey Part Number
1470-1172-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECL15US05-S
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECL15US05-S Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
78%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.30" L x 1.36" W x 1.04" H (84.0mm x 34.5mm x 26.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
5V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
3 A