DTE6048S12
DigiKey Part Number
1470-3377-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTE6048S12
Description
DC/DC CONVERTER 12V 60W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 5A 75V Input
EDA/CAD Models
DTE6048S12 Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
60W
Efficiency
92%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
4.41" L x 2.67" W x 1.50" H (112.0mm x 67.8mm x 38.0mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Voltage - Output 1
12V