DNR240PS48-I
DigiKey Part Number
1470-1096-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNR240PS48-I
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DNR240PS48-I Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Manufacturer
XP Power
Applications
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Input Type
AC
Size / Dimension
4.38" L x 3.27" W x 4.92" H (111.3mm x 83.0mm x 125.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
AC Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
5A
Base Product Number
Power (Watts)
240W