Image for AQM200PS48C2 is not available
AQM200PS48C2
DigiKey Part Number
1470-AQM200PS48C2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQM200PS48C2
Description
SINGLE O/P AC-DC PSU MEDICAL 200
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48V 202 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AQM200PS48C2 Models
Category
Power (Watts)
202 W
Manufacturer
XP Power
No Load Power Consumption
150mW
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C18
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.56" L x 2.13" W x 1.30" H (166.6mm x 54.1mm x 33.0mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
CB, CE, CSA, TUV, UKCA, UL
Current - Output (Max)
4.2A