XL-1005UGC
DigiKey Part Number
5962-XL-1005UGCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XL-1005UGC
Description
CHIP LED 0402 GREEN SMD
Customer Reference
Detailed Description
Green 524nm LED Indication - Discrete 2.85V 0402 (1005 Metric)
Category
Lens Size
0.80mm x 0.50mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.85V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Test
5mA
Part Status
Active
Viewing Angle
120°
Color
Mounting Type
Configuration
Independent
Wavelength - Dominant
Lens Color
Colorless
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.50mm