CAB525F12XM3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 10
Unit Price: R7 110,33000
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 17
Unit Price: R3 566,04000
Datasheet
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 450A (Tj) 1034W (Tj) Chassis Mount
CAB525F12XM3
DigiKey Part Number
1697-CAB525F12XM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAB525F12XM3
Description
SIC MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.4mOhm @ 450A, 15V
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 140mA
Packaging
Box
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1300nC @ 15V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
38000pF @ 800V
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Power - Max
1034W (Tj)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
450A (Tj)