WNSC6D16650CW6Q
DigiKey Part Number
1740-WNSC6D16650CW6Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WNSC6D16650CW6Q
Description
DIODE SIL CARB 650V 16A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 16A Through Hole TO-247-3
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
80 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
780pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Average Rectified (Io)
16A
Operating Temperature - Junction
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.45 V @ 16 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)