PX0695/10/28
DigiKey Part Number
5831-PX0695/10/28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0695/10/28
Description
PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PANEL
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Female Sockets IEC 320-2-2/F (C14 Variant) Panel Mount, Snap-In
Category
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Manufacturer
Bulgin
Switch Features
No Breaker/Switch
Series
Accomodates a Fuse
No
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Part Status
Active
Termination
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Connector Style
IEC 320-2-2/F (C14 Variant)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 32.26mm x 24.77mm
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Panel Thickness
0.039" (1.00mm)
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC