1SNK506010R0000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5831-1SNK506010R0000-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1SNK506010R0000 |
Description | MODULAR TERMINAL BLOCK, 30A, 6MM |
Customer Reference | |
Detailed Description | Terminal Block Connector 2 Position Feed Through Gray 10-24 AWG |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - IEC 41 A |
Manufacturer TE Connectivity AMP Connectors | Voltage - IEC 1000V |
Series | Current - UL 30 A |
Packaging Tray | Voltage - UL 600V |
Part Status Active | Wire Gauge or Range - AWG 10-24 AWG |
Type Feed Through | Wire Gauge or Range - mm² 0.2-6mm² |
Number of Positions 2 | Color Gray |
Number of Levels 1 | Material - Insulation Polyamide (PA), Nylon |
Terminal - Width 6.0mm | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Termination Style Screw | Stripping Length 10.5mm |