MBC450-1T24G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 23
Unit Price: R4 216,72000
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 261
Unit Price: R1 274,52000
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
MBC450-1T24G
DigiKey Part Number
179-2727-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBC450-1T24G
Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MBC450-1T24G Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
4.242 kV
Packaging
Box
Efficiency
83%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.50" L x 4.00" W x 1.61" H (165.1mm x 101.6mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
18.75 A