Image for G6S-2F-JM-TR-DC12 is not available
G6S-2F-JM-TR-DC12
DigiKey Part Number
2266-G6S-2F-JM-TR-DC12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6S-2F-JM-TR-DC12
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V
Customer Reference
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Relay Type
Telecom
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Coil Resistance
1.03 kOhms
Coil Current
11.7 mA