98464-G61-08LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 6 542
Unit Price: R36,65000
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 5 746
Unit Price: R27,16000
Datasheet
Connector Header Through Hole, Right Angle 8 position 0.079" (2.00mm)
98464-G61-08LF
DigiKey Part Number
609-2547-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98464-G61-08LF
Description
CONN HEADER R/A 8POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
98464-G61-08LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Cream
Style
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
200V (AC/DC)