17EHD044SAM232 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 13
Unit Price: R15,18000
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 11
Unit Price: R12,42000
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 1 080
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 1 536
NorComp Inc.
In Stock: 98
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
17EHD044SAM232
DigiKey Part Number
17EHD044SAM232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EHD044SAM232
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
125V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C