DC1203812M2B-3T0
DigiKey Part Number
345-DC1203812M2B-3T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC1203812M2B-3T0
Description
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 123.3 CFM (3.45m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
44.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
9 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
38.00mm
Weight
0.508 lb (230.42 g)
Air Flow
123.3 CFM (3.45m³/min)
Current Rating (Amps)
0.750A
Static Pressure
0.450 in H2O (112.1 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C