PTS0603M1B100RP100
DigiKey Part Number
749-1056-2-ND - Tape & Reel (TR)
749-1056-1-ND - Cut Tape (CT)
749-1056-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS0603M1B100RP100
Description
SENSOR RTD 100OHM 0603
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms RTD Platinum (Pt) 3850ppm/°C 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTS0603M1B100RP100 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Manufacturer
Vishay
Termination
SMD (SMT) Tabs
Series
Temperature Coefficient
3850ppm/°C
Digi-Reel®
Current
500 µA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance @ 0°C
100 Ohms