T55B106M025C0100
DigiKey Part Number
718-2092-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-2092-1-ND - Cut Tape (CT)
718-2092-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55B106M025C0100
Description
CAP TANT POLY 10UF 25V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
53 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 25 V 1411 (3528 Metric) 100mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T55B106M025C0100 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
25 V