SUM90100E-GE3
DigiKey Part Number
742-SUM90100E-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUM90100E-GE3
Description
N-CHANNEL 200-V (D-S) MOSFET D2P
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 150A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11.4mOhm @ 16A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
110 nC @ 10 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3930 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7.5V, 10V