SQM50N04-4M0L_GE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Unit Price: R0,00000
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 7
Unit Price: R5,29000
Datasheet
N-Channel 40 V 50A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
SQM50N04-4M0L_GE3
DigiKey Part Number
SQM50N04-4M0L_GE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQM50N04-4M0L_GE3
Description
MOSFET N-CHANNEL 40V 50A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
130 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6100 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4mOhm @ 20A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA