SIHP25N60EFL-BE3
DigiKey Part Number
742-SIHP25N60EFL-BE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHP25N60EFL-BE3
Description
N-CHANNEL 600V
Detailed Description
N-Channel 600 V 25A (Tc) 250W (Tc) Through Hole TO-220AB
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
146mOhm @ 12.5A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
75 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2274 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V