IRFIB6N60APBF
DigiKey Part Number
IRFIB6N60APBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFIB6N60APBF
Description
MOSFET N-CH 600V 5.5A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 5.5A (Tc) 60W (Tc) Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRFIB6N60APBF Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
49 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1400 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
60W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
750mOhm @ 3.3A, 10V