SMBJ36CD-M3/I
DigiKey Part Number
SMBJ36CD-M3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ36CD-M3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ36CD-M3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ36CD-M3/I
Description
TVS DIODE 36VWM 57.3VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
57.3V Clamp 10.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
57.3V