SMAJ40CA-M3/61 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 32 317
Unit Price: R9,16000
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Unit Price: R0,00000
Datasheet
Comchip Technology
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
STMicroelectronics
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
YAGEO
Image for SMAJ40CA-M3/61 is not available
SMAJ40CA-M3/61
DigiKey Part Number
SMAJ40CA-M3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ40CA-M3/61
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V