BZX84B56-HE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Unit Price: R0,97416
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 28 100
Unit Price: R2,78000
Datasheet
Zener Diode 56 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B56-HE3-08
DigiKey Part Number
BZX84B56-HE3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B56-HE3-08
Description
DIODE ZENER 56V 300MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 39.2 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
200 Ohms