BZG05C15TR3 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 9 297
Unit Price: R12,11000
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Unit Price: R62,30964
Datasheet
Image for BZG05C15TR3 is not available
BZG05C15TR3
DigiKey Part Number
BZG05C15TR3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05C15TR3
Description
DIODE ZENER 15V 1.25W DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 1.25 W Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
1.25 W
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
500 Ohms
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 11 V