BZG05C10TR3 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Unit Price: R5,61871
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 4 435
Unit Price: R22,41000
Datasheet
Diodes Incorporated
onsemi
Image for BZG05C10TR3 is not available
BZG05C10TR3
DigiKey Part Number
BZG05C10TR3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05C10TR3
Description
DIODE ZENER 10V 1.25W DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V 1.25 W Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Power - Max
1.25 W
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Impedance (Max) (Zzt)
200 Ohms