BYV28-200-TAP
DigiKey Part Number
BYV28-200-TAPCT-ND - Cut Tape (CT)
BYV28-200-TAPTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYV28-200-TAP
Description
DIODE AVALANCHE 200V 3.5A SOD64
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 3.5A Through Hole SOD-64
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BYV28-200-TAP Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
30 ns
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
SOD-64
Current - Average Rectified (Io)
3.5A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 5 A