WSLP0805R0100DEA
DigiKey Part Number
541-WSLP0805R0100DEATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-WSLP0805R0100DEACT-ND - Cut Tape (CT)
541-WSLP0805R0100DEADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSLP0805R0100DEA
Description
RES 0.01 OHM 0.5% 1/2W 0805
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSLP0805R0100DEA Models
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.023" (0.58mm)