WSL1206R0100DEA
DigiKey Part Number
541-WSL1206R0100DEATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-WSL1206R0100DEACT-ND - Cut Tape (CT)
541-WSL1206R0100DEADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL1206R0100DEA
Description
RES 0.01 OHM 0.5% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)