IHLP4040DZER3R3M5A
DigiKey Part Number
541-IHLP4040DZER3R3M5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP4040DZER3R3M5ACT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLP4040DZER3R3M5ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP4040DZER3R3M5A
Description
FIXED IND 3.3UH 11A 11.81 MOHM
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 11 A 11.81mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
IHLP4040DZER3R3M5A Models
Category
DC Resistance (DCR)
11.81mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
25.5MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Current - Saturation (Isat)
12A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)