IHLP4040DZER3R3M01
DigiKey Part Number
541-1298-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1298-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1298-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP4040DZER3R3M01
Description
FIXED IND 3.3UH 10A 14.4 MOHM
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 10 A 14.4mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
IHLP4040DZER3R3M01 Models
DC Resistance (DCR)
14.4mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
18.6A