IHLP4040DZER1R0M11 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IHLP4040DZER1R0M11 |
Description | FIXED IND 1UH 25A 2.5 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Shielded Molded Inductor 25 A 2.5mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IHLP4040DZER1R0M11 Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 2.5mOhm Max |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Molded | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Supplier Device Package 4040 |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm) |
Current - Saturation (Isat) 20A |