1A24-N20-E
DigiKey Part Number
633-1A24-N20-E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1A24-N20-E
Description
DC/DC CONVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 0 ~ 1000V 20mA 30V Input
Category
Current - Output (Max)
20mA
Manufacturer
ULTRAVOLT / Advanced Energy
Power (Watts)
20W
Series
Voltage - Isolation
6 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
24V
Size / Dimension
4.75" L x 2.00" W x 1.00" H (120.7mm x 50.8mm x 25.4mm)
Voltage - Input (Max)
30V
Approval Agency
CE, cURus
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Output 1
0 ~ 1000V