7V-16.000MDDE-T
DigiKey Part Number
887-7V-16.000MDDE-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
887-7V-16.000MDDE-TCT-ND - Cut Tape (CT)
887-7V-16.000MDDE-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7V-16.000MDDE-T
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±20ppm Crystal 12pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
7V-16.000MDDE-T Models
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)