67XR20KLFTB
DigiKey Part Number
987-1790-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
67XR20KLFTB
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 20.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
67XR20KLFTB Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.195" Face (9.53mm x 4.95mm)
Tolerance
±10%