23BR100LFTR
DigiKey Part Number
987-1591-2-ND - Tape & Reel (TR)
987-1591-1-ND - Cut Tape (CT)
987-1591-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
23BR100LFTR
Description
TRIMMER 100 OHM 0.25W GW TOP ADJ
Detailed Description
100 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
23BR100LFTR Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
100 Ohms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%