L6R65DM-120-C8
DigiKey Part Number
364-1623-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R65DM-120-C8
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 60 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
Polarization
Positive Center
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.69" L x 2.36" W x 1.42" H (119.1mm x 59.9mm x 36.1mm)
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
Power (Watts)
60 W