XPQR8308QB,LXHQ
DigiKey Part Number
264-XPQR8308QBLXHQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-XPQR8308QB,LXHQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-XPQR8308QB,LXHQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XPQR8308QB,LXHQ
Description
80V UMOS10 L-TOGL 0.83MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 350A (Ta) 750W (Tc) Surface Mount L-TOGL™
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 3.2mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
305 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
24700 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
750W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Supplier Device Package
L-TOGL™
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.83mOhm @ 175A, 10V