TRS12E65H,S1Q
DigiKey Part Number
264-TRS12E65H,S1Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRS12E65H,S1Q
Description
DIODE SIL CARB 650V 12A TO220L
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 12A Through Hole TO-220-2L
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
120 µA @ 650 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
778pF @ 1V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
12A
Supplier Device Package
TO-220-2L
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.35 V @ 12 A
Operating Temperature - Junction
175°C