TPN4R712MD,L1Q | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPN4R712MD,L1Q |
Description | MOSFET P-CH 20V 36A 8TSON |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | P-Channel 20 V 36A (Tc) 42W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance (3.1x3.1) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TPN4R712MD,L1Q Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 1.2V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 65 nC @ 5 V |
Series | Vgs (Max) ±12V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4300 pF @ 10 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 42W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V | Supplier Device Package 8-TSON Advance (3.1x3.1) |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.7mOhm @ 18A, 4.5V |