TPM1R908QM,LQ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPM1R908QM,LQ |
Description | N-CH MOSFET, 80 V, 0.0019 @10V, |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 80 V 26A (Ta), 238A (Tc) 3W (Ta), 250W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (4.9x5.75) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 70A, 10V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 1.2mA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 108 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10500 pF @ 40 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 250W (Tc) |
Technology | Operating Temperature 175°C |
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package 8-SOP Advance (4.9x5.75) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V | Package / Case |