TPHR8504PL,L1Q is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Unit Price: R1,05375
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Unit Price: R0,91959
N-Channel 40 V 150A (Tc) 1W (Ta), 170W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
TPHR8504PL,L1Q
DigiKey Part Number
TPHR8504PLL1QTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPHR8504PLL1QCT-ND - Cut Tape (CT)
TPHR8504PLL1QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPHR8504PL,L1Q
Description
MOSFET N-CH 40V 150A 8SOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPHR8504PL,L1Q Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
103 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9600 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1W (Ta), 170W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
8-SOP Advance (5x5)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.85mOhm @ 50A, 10V