TK024N60Z1,S1F
DigiKey Part Number
264-TK024N60Z1S1F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK024N60Z1,S1F
Description
N-CH MOSFET 600V 0.024OHM 10V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 80A (Ta) 506W (Tc) Through Hole TO-247
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 33A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 3.84mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
140 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8420 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
506W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V