XP162A12A6PR-G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | XP162A12A6PR-G |
Description | MOSFET P-CH 20V 2.5A SOT89 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | P-Channel 20 V 2.5A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount SOT-89 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 1.5A, 4.5V |
Mfr | Vgs (Max) ±12V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 310 pF @ 10 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 2W (Ta) |
FET Type | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V | Supplier Device Package SOT-89 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V | Base Product Number |