PLED60W-012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 2 636
Unit Price: R235,60000
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R466,29000
Datasheet
5A 12V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
PLED60W-012
DigiKey Part Number
1121-1571-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLED60W-012
Description
LED DRIVER CV AC/DC 12V 5A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Output
12V
Manufacturer
Thomas Research Products
Current - Output (Max)
5A
Series
Power (Watts)
60 W
Packaging
Box
Features
OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP66, NEMA 6
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
84%
Type
Constant Voltage
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
5.12" L x 2.33" W x 1.47" H (130.0mm x 59.2mm x 37.3mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
305VAC