TLV1117-18IDCYRG3
DigiKey Part Number
296-50540-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-50540-1-ND - Cut Tape (CT)
296-50540-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLV1117-18IDCYRG3
Description
IC REG LIN 1.8V 800MA SOT-223-4
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223-4
EDA/CAD Models
TLV1117-18IDCYRG3 Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 800mA
Mfr
Current - Output
Digi-Reel®
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
SOT-223-4
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V