SM72238TDX-3.3/NOPB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 3 014
Unit Price: R0,92000
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-252-3
TO-252-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
SM72238TDX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
SM72238TDX-3.3/NOPB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM72238TDX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO252-3
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SM72238TDX-3.3/NOPB Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 100mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
14 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V