SM72238TDE-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
296-SM72238TDE-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-SM72238TDE-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
296-SM72238TDE-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM72238TDE-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO252-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-252-3
EDA/CAD Models
SM72238TDE-3.3/NOPB Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 100mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
14 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V