OPA350EA/2K5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | OPA350EA/2K5 |
Description | IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8VSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Standard (General Purpose) Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | OPA350EA/2K5 Models |
Category | Voltage - Input Offset 150 µV |
Mfr | Current - Supply 5.2mA |
Series | Current - Output / Channel 40 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply Span (Min) 2.5 V |
Part Status Active | Voltage - Supply Span (Max) 5.5 V |
Amplifier Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Circuits 1 | Mounting Type Surface Mount |
Output Type Rail-to-Rail | Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
Slew Rate 22V/µs | Supplier Device Package 8-VSSOP |
Gain Bandwidth Product 38 MHz | Base Product Number |