MSP430G2352IRSA16R
DigiKey Part Number
MSP430G2352IRSA16R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSP430G2352IRSA16R
Description
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 16QFN
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MSP430 CPU16 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 4KB (4K x 8) FLASH 16-QFN (4x4)
EDA/CAD Models
MSP430G2352IRSA16R Models
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz